EMDR terapija: kaip ji padeda įveikti traumas

EMDR terapija – kai praeities šešėliai pagaliau randa vietą šviesoje

Savo darbe naudoju kelis terapinius metodus, tačiau vienas iš galingiausių ir švelniausių – EMDR terapija, kitaip tariant, nujautrinimas akių judesiais ir perdirbimas (Eye Movement Desensitization and Reprocessing). Tai moksliškai pagrįstas metodas, padedantis žmonėms, kuriuos vis dar lanko neišgydyti praeities įvykiai – tarsi seni sapnai, neišnykstantys nubudus.

Ši terapija gimė 1980-aisiais ir nuo to laiko padėjo tūkstančiams žmonių visame pasaulyje – taip pat ir tiems, su kuriais man teko dirbti. Tai metodas, kuris švelniai nuveda į traumos epicentrą, bet ne tam, kad vėl skaudintų, o kad pagaliau galėtume paleisti.


Kaip EMDR terapija veikia?

Kai patiriame sukrečiančius įvykius, mūsų smegenys gali nespėti jų perdirbti. Tarsi kelyje į ilgalaikę atmintį, informacija lieka „pakibusi“, nepasiekusi vietos, kur galėtų tvarkingai nusėsti ir nurimti. Ji tampa lyg netikėtai pratrūkstanti audra – nerimu, įtampa, neaiškiu sunkumu širdyje.

EMDR terapija padeda šiai informacijai rasti savo lentyną atminties bibliotekoje, kur ji tampa istorija, o ne vis dar vykstančia realybe.

Terapijos metu taikoma abipusė smegenų stimuliacija – švelnūs akių judesiai, garsai arba prisilietimai (vadinamas tapšnojimas). Tai tarsi ritmingas ėjimas per tiltą, jungiantį kairįjį ir dešinįjį smegenų pusrutulį – kiekvienas žingsnis padeda apdoroti patirtį ir ją paleisti.


Kam gali padėti EMDR terapija?

Šis metodas itin veiksmingas, kai jaučiame, kad kažkas mus vis dar laiko praeityje. Lyg būtume įstrigę laiko kapsulėje, kur tam tikri įvykiai – smurtas, netektys, traumos – vis dar skamba per garsiai.

EMDR terapija tinka žmonėms, kurie:

  • patyrė fizinį ar emocinį smurtą, netektį ar sukrėtimą;
  • išgyveno autoavarijas, medicinines traumas ar grėsmes;
  • neša su savimi negatyvius įsitikinimus apie save („esu silpnas“, „nevertas meilės“);
  • patiria nuolatinį nerimą, perdegimą ar nepaaiškinamą įtampą.

Kodėl EMDR terapija tokia veiksminga?

Nes ji kalba su mūsų smegenimis natūralia jų kalba. Ji ne tik analizuoja, bet ir leidžia kūnui išjudinti užstrigusią informaciją, tarsi nuošliaužą, užtvėrusią gyvybingos upės tėkmę.

Kai trauminiai prisiminimai apdorojami, jie praranda savo emocinį „svorį“. Jie vis dar yra, bet nebėra dominuojantys. Jie tampa tarsi tolimas varpo skambesys, o ne signalizacijos sirena šalia ausies.


Ko tikėtis terapijos metu?

Pirmose sesijose kuriame saugią erdvę – tarsi mažą šventovę, kurioje jūsų patirtys bus priimamos be baimės ir be skubėjimo. Aptariame jūsų istoriją, nustatome svarbiausius momentus. Tik tada, kai jausimės saugiai ir pasiruošę, pereisime prie traumos perdirbimo.

Sesijų metu būsite vedami per prisiminimus, naudodami akių judesius, garsus ar prisilietimą. Ši patirtis gali būti nauja, kartais keista, bet dažnai – nepaprastai palengvinanti. Aš esu šalia, kaip švelni vedlė, kuri jau ėjo šiuo keliu – saugiai ir be skubos.


Kiek sesijų reikės?

Tai priklauso nuo jūsų unikalios kelionės. Kai kuriems žmonėms pakanka kelių susitikimų, o kitiems prireikia ilgesnio proceso. Svarbiausia – leisti savo smegenims „išvynioti“ šį siūlų kamuolį savo tempu.


Ar EMDR terapija turi šalutinį poveikį?

Kartais po sesijų gali sukilti stipresnės emocijos – tai natūralu. Terapija atveria ne tik žaizdas, bet ir duris. Ir aš esu šalia, kad padėčiau jums pereiti pro šias duris su pagarba ir atjauta sau.


Kviečiu prisijungti

Esu traumų psichologė Rūta Navickė. Jei jaučiate, kad praeities įvykiai vis dar šnabžda jums į ausį, nors bandote jų negirdėti – galbūt jau laikas juos išgirsti, priimti ir paleisti.

Kviečiu jus pasikalbėti – kartu galime ieškoti būdų, kaip grįžti į dabartį.
Taip pat kviečiu atsisiųsti nemokamą savipagalbos knygąSTRESOniškės lengvai. Kišeninis vadovas, kurioje rasite švelnių, bet veiksmingų įrankių santykiui su savimi stiprinti.

Kai praeities šešėliai pagaliau randa vietą šviesoje, mes pradedame augti vėl.

lt_LTLT