Kaip atsikratyti baimių ir vidinių blokų su EMDR terapija?
Kiekvienas iš mūsų turi vidinius balsus, kurie kartais gali būti negailestingi: „Aš nesu pakankama (-s)”, „Aš esu silpna (-s)”, „Aš nesu verta (-s) meilės”. Tokie negatyvūs įsitikinimai neretai kyla iš praeities patirčių – traumuojančių ar skausmingų situacijų, kurios įsirašė įmūsų psichiką ir kūną. Gera žinia ta, kad jie gali keistis. Vienas veiksmingiausių metodų – EMDR terapija (nujautrinimas akių judesiais ir perdirbimas), kuri padeda perdirbti neigiamas patirtis ir su jomis susijusius įsitikinimus ir kūno pojūčius.
1. Neigiamų įsitikinimų atpažinimas
Pirmas žingsnis keičiant įsitikinimus – juos atpažinti. EMDR terapijoje prasidedame nuo pokalbio apie patriamus sunkumus, kurio metu identifikuojamos giluminės nuostatos, susiformavusios dėl tam tikrų gyvenimo patirčių. Pavyzdžiui, jei vaikystėje jautėtėsi nesaugiai, gali būti, kad ir dabar jaučiate pasaulį kaip pavojingą vietą.
2. Neigiamų patirčių perdirbimas su EMDR terapija
EMDR terapija naudoja akių judesius arba kitą bilateralinę stimuliaciją (pvz., klausos ar lytėjimo stimulaciją), kad smegenys galėtų perdirbti nemalonias patirtis. Tai leidžia prisiminimams „prarasti” emocinį krūvį – jie tampa tiesiog faktais be stiprių nemalonių kūno pojūčių ir emocijų.
3. Pozityvių įsitikinimų diegimas
Kai trauminė patirtis tampa neutralizuota, atsiranda vietos naujiems įsitikinimams. EMDR terapijos metu kartu su klientu kuriame ir įtraukiame naujus, pozityvius įsitikinimus, pavyzdžiui, „Aš galiu savimi pasitikėti”, „Aš esu stipri (-us)”, „Aš esu pakankama (-s)”.
4. Pokyčio integracija
Svarbu ne tik pakeisti įsitikinimus terapijos metu, bet ir pritaikyti juos kasdieniame gyvenime. Po EMDR sesijų daugelis klientų pastebi, kad situacijos, kurios anksčiau sukeldavo nerimą ar gėdą, tampa lengviau išsprendžiamos, o naujos mintys ir jausmai kyla natūraliai be didelių pastangų. Elgesys kuriam anksčiau reikėdavo begalinės drąsos, dabar tiesiog tampa natūraliai įgyvendinamas. Klientai pastebi padidėjusį kūrybiškumą, ramybę, drąsą, aiškumą, pasitikėjimą savimi, gilesnį ryšį su kitais žmonėmis.
5. Ilgalaikis pokytis
EMDR terapija ne tik padeda atsikratyti tam tikrų baimių ar emocinių sunkumų, bet ir leidžia sukurti tvirtesnį ryšį su savimi, didina atjautą sau ir padeda jaustis laisviau gyvenime. Kadangi perdirbamos ne tik neigiamos mintys, bet ir jas palaikančios emocijos, kūno pojūčiai bei prisiminimai, pokytis tampa ilgalaikis.
Pabaigai
Negatyvūs įsitikinimai gali stipriai veikti mūsų gyvenimą, ribodami pasirinkimus, santykius ir bendrą savijautą. Tačiau jie nėra neištrinama dalis mūsų tapatybės – juos galima pakeisti. EMDR terapija yra vienas efektyviausių būdų tai padaryti ir ji veikia ne tik minčių lygmenyje bet ir kūno pojūčių bei emocijų lygmenyse. Taigi prisiminimai iš kurių kyla negatyvūs įsitikinimai neprivalo būti vaizdiniai, užtenka kūno pojūčių, emocijų.
Esu Rūta Navickė, traumų psichologė, padedu suaugusiems geriau pažinti savo nervų sistemą, įgalinti savo vidinę galią gyti nuo traumų ir susigrąžinti pasitenkinimą gyvenimu. Konsultuoju tik internetu.
Jei jaučiate, kad jums reikia papildomos pagalbos, kviečiu užsiregistruoti terapijai. Kartu galime keliauti link jūsų savivertės stiprinimo ir emocinio gerbūvio. Registruokitės paspaudę čia.
Taip pat kviečiu atsisiųsti mano nemokamą savipagalbos knygą, kurioje rasite naudingų įrankių ir strategijų, padedančių jums geriau suprasti save ir savo kūno reakcijas. Atsisiųskite knygą čia: STRESOniškės lengvai. Kišeninis vadovas. Leiskite palydėti jus link geresnės savijautos.